Uwaga, forum zostało zmodyfikowane. W razie problemów proszę o info na forum. Jeżeli nie możesz pisać na forum to poprosze o maila na adres grzesiek[tu małpa]asp.krakow.pl (w adresie zmień tu małpa na@)
forum ASP Strona Główna forum ASP
forum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Praca po grafice
Autor Wiadomość
ona93 

Wysłany: Sob Sty 15, 2011 7:12 pm   Praca po grafice

Marzy mi się w dalekiej przyszłości praca grafika komputerowego, ilustratora książek, czegoś w ten deseń.
Dlatego też bardzo mi zależy na studiach w krakowskiej ASP, na tym kierunku.
Aktualnie jestem w drugiej klasie Plastyka, o specjalizacji: techniki graficzne.

Czy to, że jestem na takim kierunku, mam jakiekolwiek doświadczenie graficzne, że jestem w takiej szkole może mi jakoś pomóc, czy przeciwnie?

Czy ktoś z forumowiczów, absolwentów grafiki, pracuje może teraz, jako grafik komputerowy lub ilustrator?

Zależałoby mi na tym by taka praca łączyła się także z fotografią. A może jest jakieś zajęcie, które łączy te zawody?

Jakie są najczęstsze oferty pracy po skończeniu grafiki?

Myślę, że studiowanie grafiki jest lepsze od malarstwa, czy rzeźby, ponieważ po tych zawodach trudno znaleźć pracę, a żeby wyżyć ze sprzedawania własnych obrazów, czy rzeźb trzeba być bardzo dobrym. Co o tym sądzicie?

x.x.
Gość
Wysłany: Nie Sty 16, 2011 5:03 pm   

czyli chcesz powiedzieć że startujesz na grafikę tylko dlatego że po tym kierunku prościęj jest znaleść pracę?.............szczerze powiem że jeśli praca jest głównym tego powodem to daj sobie spokój wogóle ze startowaniem, bo zabierasz miejsca tym którzy z czystej pasji chcą studiowac ten kierunek. A odnośnie pracy jeśli spojrzymy raelnie na rynek pracy w naszym kraju nawet po takich (wydawać by się mogło) kierunkach jak : ekonomia czy księgowośc - gdzie liczni myślą że łatwo o prace, wcale nie jest to takie pewne z przykładów znajomych wiem iż często bywa naprawdę ciężko cokolwiek znaleśc.
I jeszcze reasumując twoje ostatnie zdanie :"Myślę, że studiowanie grafiki jest lepsze od malarstwa, czy rzeźby, ponieważ po tych zawodach trudno znaleźć pracę, a żeby wyżyć ze sprzedawania własnych obrazów, czy rzeźb trzeba być bardzo dobrym", jeśli wolisz być tylko przeciętna to nieoczekój przysłowiowych kokosów związanych z pracą. Tylko jesli jest się bardzo dobrym nie zależnie czy to w malarstwie, rzeźbie i w grafice także to obowiązuje (jak i wkażdym innym zawodzie) można coś osiągnąć robiąc coś co się kocha. Pytałaś co o ty sądzicie? Więc takie jest moje skromne zdanie na ten temat no ale nie wszystkim ono musi się podobać.

Mm
Gość
Wysłany: Nie Sty 16, 2011 6:22 pm   

x.x - popatrz jednak na jej pierwsze słowa : "marzy mi się(...)". Więc nie wiem dlaczego sugerujesz, że miałaby zabierać miejsca ludziom z prawdziwą pasją.

Przecież to normalne, że człowiek po studiach chce znaleźć fajną, dobrze płatną pracę. Mam tracić pieniądze na studia, mieszkanie itp po to by później pracować na kasie w Biedronce z błogim uśmiechem myśląc : "oł jea, studiowałam z czystej pasji"? :mrgreen:

bozena

Wysłany: Nie Sty 16, 2011 7:17 pm   

do Ona93
Spróbuj dowiedzieć się co się robi na Wydziale Form Przemysłowych na specjalności Projektowanie Komunikacji Wizualnej. Nazwy brzmią groźnie ale nie zniechęcaj się. Dobrą okazją będzie wystawa końcoworoczna, ew. dzień otwarty (nie wiem jeszcze czy będzie i kiedy) oraz strona www wydziału, która ruszy w przyszłym semestrze.

ona93 

Wysłany: Pon Sty 24, 2011 7:44 pm   

Dziękuję za odpowiedzi wyżej. Co do mojej rzekomej chęci studiowania wyłącznie dla pieniędzy... To nie jest tak, że jestem materialistką. Grafika zarówno warsztatowa, jak i komputerowa są moimi pasjami, w których się spełniam, to jedne z nielicznych rzeczy, których wykonywanie mnie nie męczy, nawet po ciężkim dniu nie sprawia mi to problemu, ale radość. A kiedy nie mam czasu myślę nad jakimś fajnym projektem, który można by wcielić w życie. I czuję, że właśnie to w życiu chcę robić. Tak spełniać się artystycznie. Wyrażać siebie, emocje. Uznałam, że to oczywiste i dlatego tego nie tłumaczyłam. A wiadomo, że człowiek nie żyje tylko z pasji, ale musi mieć za co przeżyć. A najlepszą alternatywą było by studiowanie czegoś co się kocha i znalezienie pracy w tym zawodzie. Tak uważam. I nie odpuszczę sobie. A te formy przemysłowe też chętnie sprawdzę :)

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Pią Lut 18, 2011 9:18 am   

A ja strasznie nie lubie takiego piep*****, "jestem wielkim wizjonerem, człowiekiem z pasją, studiuję dla wyższych celów".
Powiem wam, że uważam, że zdecydowanie za dużo jest studentów, którzy studiują tylko dlatego, że nie mają pomysłu na własne życie a studia odraczają konieczność podejmowania poważnych decyzji na później... jeśli ktoś ma wolę i chęć pracy to jest to dla mnie godne nagrodzenia a nie napiętnowania...

Żygać mi się chce jak widzę tych wszystkich natchnionych dekadenckich artystów, którzy przychodzą na zajęcia jak uczniaki w podstawówce i robią sztukę dla sztuki, doją kasę od mamy i taty a jak studia się kończą to tracą grunt pod nogami.

Tak więc, Ona93, utrzymaj zapał i nie licz na to że JAKIEKOLWIEK studia dadzą Ci pracę... albo będziesz mieć na tyle ognia i odwagi że sama ją znajdziesz albo nie będziesz jej mieć.
Studia na ASP to fajna sprawa...ale nie należy zapominać że to jest szkoła i tylko szkoła. Możesz się tam czegoś nauczyć ale nie ustawi Ci życia.

PS... a i jeszcze jedna praktyczna porada, jeśli masz nadzieję na pracę projektowo-ilustracyjną to koniecznie zacznij oswajać się z tabletem graficznym (jeśli jeszcze nie zaczęłaś).

Gość

Wysłany: Pon Maj 16, 2011 5:14 pm   

Popieram pana Ptah - natchnieni studenci, co poobrastali w piórka i wydaje im się, że będąc na studiach już są wielkimi artystami - OUT. Zejdźmy na ziemię - praca jest potrzebna. I faktycznie pod tym względem takie wydziały jak grafika są znacznie lepsze od malarstwa, bo, co prawda, pracy nie gwarantują, ale przynajmniej w tej dziedzinie znajdziesz później znacznie więcej opłacalnych ofert. A do tego grafika przygotowuje pod kątem projektowania. Pamiętaj jednak, ze malarstwo na studiach jest obowiązkowe, czy tego chcesz czy nie.

Generalnie nie ma też jakiejś reguły - nawet po malarstwie czy rzeźbie możesz znaleźć pracę jako grafik komputerowy lub ilustrator - wszystko zależy od Twoich umiejętności i Twojej wszechstronności. Fakt faktem jednak, że jak będziesz miał na papierze, że masz dyplom magisterski z projektowania książki i typografii, to potencjalny pracodawca szybciej przyjrzy się Tobie, niż komuś po malarstwie. To też jednak jest kwestia bogactwa portfolio. Reguł nie ma - po prostu staraj się być najlepszy w tym co robisz, a praca na pewno się znajdzie. Wydział Grafiki oczywiście jest bliższy Twoim zainteresowaniom.

Po studiach jednak nie ma czegoś takiego - "kończę studia - mam wymarzoną pracę". Cała jazda właśnie dopiero po studiach się zaczyna. Trzeba liczyć na siebie i szukać. Możesz dostać robotę już na drugim roku, a możesz nie dostać jej nawet 2 lata po ukończeniu studiów. A oferty pracy same do Ciebie nie przyjdą - to Ty musisz na nie polować i promować swoja twórczość na różne sposoby. A pytania z fotografia nie rozumiem - przecież interesujesz sie grafika komputerową, ilustracjami. Wszystkie te dziedziny można ze sobą łączyć. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia i kreatywność.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Gość

Wysłany: Wto Maj 17, 2011 1:24 pm   

Gadanie. Po jakich studiach? Ja mam prace jako grafik juz od 1 roku i ide dalej. A jezeli chodzi co napisala ona to ja ja popieram. Interesuje sie sztuka, grafika i wybralam grafike jako najbardziej przyszlosciowy kierunek. Pieprzenie , ze zabiera miejsce innym. Co za chora jazda. X.X siedz sobie, maluj, Ona niech sie uczy i niech pnie do przodu. Sztuka dla sztuki, siedz w domu gryz olowki. W dzsiejszych czasach nie trzeba konczyc ASP zeby byc grafikiem, jedynym plusem , ze My je konczymy to to ze mamy wieksza wiedze podstawowo- liternicza" i mozemy zrobic wiecej rzeczy poprawnych co wcale nie znaczy lepszych - niestety. Tak wiec ASP + talent = dobre poftfolio.

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Pon Cze 13, 2011 9:46 am   

ja bym powiedział że asp + talent + ODWAGA + PRACA = dobra posada (na własnym lub cudzym zatrudnieniu).

Wśród artystów (zarówno tych przez małe jak i przez duże "A") istnieje często zgubne przekonanie że pracodawcy powinni o nich zabiegać.

Prawda jest taka drodzy artyści że nikt nie wie o Waszym istnieniu... jeśli nie macie strony www, jeśli nie chodzicie na spotkania, nie wysyłacie portfolio, nie szukacie okazji to jakim cudem ktoś ma dać wam pracę?

Siedzą później tacy popaprańcy w domach i marudzą że skończyli studia i nie mają pracy... rynek sztuki świetnie poradzi sobie bez was. Jeśli sami się w niego nie wkręcicie to nikt za was tego nie zrobi.

Gość

Wysłany: Sob Maj 19, 2012 3:42 pm   

Ja jestem dopiero w 1 gim i również myślałem o takich studiach. Co nie co wiem już o grafice no ale mam jeszcze dużo czasu na ćwiczenie tego. Co do efektów specjalnych pracuję już rok w Sony Vegasie i nawet nieźle mi to wychodzi.
:mrgreen:

1
Gość
Wysłany: Śro Sie 22, 2012 11:47 pm   

-1'

kokada

Wysłany: Pią Mar 30, 2018 5:22 am   

Niby druga strona Polski, ale w momencie kiedy my szukaliśmy zatrudnienia, tego było mnóstwo, patrzcie - https://www.gowork.pl/praca/gdansk;l I naprawdę - dla bardzo dobrej pracy warto zmienić miejsce zamieszkania, można trafić naprawdę fajną miejscówkę i fajny standard.

Odpowiedz do tematu