Uwaga, forum zostało zmodyfikowane. W razie problemów proszę o info na forum. Jeżeli nie możesz pisać na forum to poprosze o maila na adres grzesiek[tu małpa]asp.krakow.pl (w adresie zmień tu małpa na@)
forum ASP Strona Główna forum ASP
forum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Grafika
Autor Wiadomość
lunatic

Wysłany: Śro Gru 08, 2010 9:54 pm   Grafika

Cześć.
Chciałabym zadać takie głupie pytanie: czym w zasadzie jest ta grafika i co się na niej robi? na czym polega? Co się robi na poszczególnych wydziałach?
taaak wiem to bardzo głupie pytanie, ale mam wrażenie, że źle rozumiem pojęcie tego kierunku(nie znam nikogo kto byłby w jakikolwiek sposób związany z asp... :/ więc jestem zdana na siebie). W dodatku zastanawiam się nad wyborem tego wydziału, ale wolałabym potem nie żałować swej decyzji. Naprawdę prosiłabym o jakiekolwiek informacje! Błagam pomóżcie!

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Sob Lut 19, 2011 7:41 am   

Na Rysunku rysujesz
Na Malarstwie malujesz
na Fotografii robisz zdjęcia lub siedzisz przed kompem i je obrabiasz
Na Warsztatach odbijasz odbitki jednej z tradycyjnych technik graficznych (lub kilku).
Na projektach siedzisz przed kompem i kombinujesz.
Na WF-ie grasz w pingla.
Na lektoracie siadasz daleko żeby nauczyciel Cię nie zapytał.

Na początku musisz robić to wszystko po trochu.
Z biegiem czasu robisz coraz więcej z coraz mniejszej ilości z tego.
Kończysz robiąc wszystko z jednego z nich*

*dyplomu nie robisz z malarstwa, lektoratu i WF'u

Mm
Gość
Wysłany: Sob Lut 19, 2011 11:23 am   

Na wf-ie gra się w pingla? Toż to dla mnie raj na ziemi. Tylko co tu zrobić, żeby się dostać... Może dam na mszę? hm, muszę coś wymyślić koniecznie

hgv
Gość
Wysłany: Nie Lut 20, 2011 4:32 pm   

nie tylko w pingla. Masz jeszcze do wyboru basen, siatkówke, siłke, fitness i bodajże koszykówke ;) Generalnie wszystkie zajęcia na grafice razem wzięte zajmują duuuużo czasu.
Kierunek jest wg mnie ciężki, pracochłonny, ale wiele się nauczysz!

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Nie Lut 20, 2011 7:50 pm   

Siłka jest w tej samej sali co pingiel. (tak to się odmienia?) więc to w zasadzie te same zajęcia.

Zajęć jest na tyle dużo na pierwszych latach że prawdopodobnie będziesz na WF chodził(a) na to co akurat nie koliduje z rysunkiem (który 3 razy w tygodniu trwa do 20:00).

A jeśli chodzi o wydział to powiedziałbym o nim że jest dość "bezpieczny".
Tzn. Grafika ze wszystkich wydziałów jest najbardziej "rozgałęziona". W procesie studiów możesz podejmować decyzje w bardzo różnych kierunkach i de facto specjalizować się jako artysta malarz lub projektant opakowań.

Za tą uniwersalność wydziału płacisz przez pierwsze dwa lata gdy jest naprawdę bardzo dużo przedmiotów - po to by "liznąć" po trochu wszytko.

bozena

Wysłany: Pon Lut 21, 2011 6:16 pm   

Pytanie wcale nie było głupie. Dziś granica pomiędzy kierunkami nie jest aż tak wyraźna jak dawniej. Część kierunków jest dziś bardziej interdyscyplinarna.

Proponuję ci po pierwsze - zajrzeć na stronę wydziału grafiki - http://www.grafika.asp.krakow.pl/. Po drugie - w maju będzie festiwal nauki, a w ramach festiwalu zwykle odbywa się dzień otwarty na ASP, można wtedy podejść, zobaczyć to i owo i popytać.

Zapraszam przy okazji na Wydział Form Przemysłowych. Prowadzimy tam specjalność projektowanie komunikacji wizualnej. Często osoby, które pytaja np. o "grafikę komputerową" odnajduja się właśnie w tej specjalności.

Mm
Gość
Wysłany: Pon Lut 21, 2011 7:38 pm   

Kurcze, to brzmi tak jakby się w ogóle cały dzień nie wychodziło poza uczelnię. Można się przekimać na dworcu i zaoszczędzić na mieszkaniu, ha.

Szkoda, że nie ma jazdy konnej na wfie, słyszałam, że na niektórych jest. Ale w sumie... mniej będę żałować jak się nie dostanę :)

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Wto Lut 22, 2011 8:39 am   

To nie tak że nie wychodzisz z uczelni.
Wychodzisz... i dla niektórych to jest pewien problem.

Zajęcia są rozpisane często na cały dzień a między nimi przerwy za długie by poczekać a za krótkie by wrócić do domu (jak się trochę dalej mieszka).

Większość więc studentów koczuje wtedy gdzieś w kawiarniach, barach itd.

Na późniejszych latach sytuacja się poprawia w tej materii.

pablo

Wysłany: Wto Lut 22, 2011 8:01 pm   

Witam, jestem w co prawda w 1 technicznej o profilu informatyk, ale kieruje się na grafikę a dok. Wektorowa. Na jakie przedmioty mam kłaść główny nacisk, które są przydatne, potrzebne w funkcjonowaniu przy tym zawodzie. Proszę o odpowiedz i z góry dzięki =)

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Wto Lut 22, 2011 8:36 pm   

Nie ma czegoś takiego jak wydział grafiki wektorowej.

Powiem więcej... jeśli chcesz bawić się na wektorach to paradoksalnie lepiej jest Ci chyba iść nie na grafikę ale na Formy przemysłowe.

Pozwól jednak że się upewnię.
Czy chodzi Ci konkretnie o grafikę Wektorową (taką jaką się robi w programie illustrator) czy ogólnie o grafikę PROJEKTOWĄ?

Dodać chyba jeszcze muszę że warto byś pamiętał że ASP to nie zawodówa ale uczelnia artystyczna. Powszechne rozumienie "grafik komputerowy" nie pokrywa się z tym co robi się na ASP.
Bez rysunku i w (podstawowym zakresie) malarstwa masz niewielkie szanse na dostanie się. Jeśli więc oczekujesz że nauczą Cię tu robić ładne layouty które sobie potem potniesz bo jesteś też informatykiem... to niestety (lub w zasadzie stety) tak to tu nie wygląda.

Aga
Gość
Wysłany: Śro Lut 23, 2011 1:21 pm   

A właśnie, jak to wygląda?
Bo się zastanawiam, czego się nauczę na grafice-> film anim. Tak, wiem, najpierw muszę się dostać- pracuję nad tym od kiedy tylko używam ołówka i gumki, i wiem, że to mi tylko otwiera możliwości. Ale czy będę się tam uczyć obsługi programów komputerowych typu choćby flash, blender/3dmax, photoshop lub inne tematyczne?
Bo się zastanawiam, czy po tym kierunku będzie mi łatwiej znaleźć pracę w branży gier komputerowych jako grafik.

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Śro Lut 23, 2011 3:12 pm   

Film animowany na ASP wygląda trochę inaczej niż się ludziom wydaje (i inaczej niż mnie kiedyś się wydawało).

Różnica ta polega głównie na tym iż przede wszytkim animuje się poklatkowo prace zrobione odręcznie. Na późniejszych latach można dodać do tego komputer ale pod warunkiem że nauczysz się programów we własnym zakresie.

Animacja nie jest jednak przedmiotem obowiązkowym. (obowiązkowy jest 1 semestr). Ci którzy wybierają ją jako specjalizację, zwykle mocno ograniczaja inne zajęcia gdyż animajca zajmuje baaaardzo dużo czasu. (20 rysunków odręcznych na 1 sekundę filmu... policzcie sobie sami ile rysunków jest w filmie który ma 10 minut).

Mnie się wydawąło że Animacja na ASP to będzie coś w stronę disneya... otóż zdziwiłoem się bardzo i wiałem z niej jak tylko miałem okazję (ale to mój osobisty wybór... wiele osób zostaje na niej do dyplomu).

Do Agi:
Jeśli interesuje Cię praca na tych programach co powiedziałaś to polecam Pracownię obrazowania cyfrowego na Grafice lub coś na Formach Przemysłowych.

pablo

Wysłany: Śro Lut 23, 2011 7:11 pm   

Tak, zależy mi głównie na Grafice Wektorowej(corel, auto cad), a więc, jak byś mógł Mi pomóc, dowiedzieć się coś więcej na temat, kierunkowania się na wydział Form Przemysłowych, to bym był Ci wdzięczny =).

Gość

Wysłany: Wto Maj 17, 2011 1:53 pm   

pablo to co Ci napisze Ptah to nie jest do konca tak - on jest jest wyrocznia. Na grafice jest zazwyczaj tak ,ze na 1wszym roku trzeba sie przemeczyc , a od 2giego mowi sie profesorom co by sie chcialo robic/ czym jest sie zainteresowanym. Oni maja swoj program i oni narzucaja tematy, ale kazdy temat zrobisz w wektorze. Szczerze mowiac nie bardzo wiem co masz na mysli robic cos w wektorze. Oni daja temat przykladowo: Ksiazka o zwierzatkach, No to sobie robisz to wektorowo. Wszystkie loga, okladki lub inne elementy robi się w wektorze. Wydaje mi sie , ze sam do konca nie wiesz co to znaczy bo przeciez grafika wektorowa to tylko sposob wykonania. Wiec nie bardzo rozumiem. Jestes po infie- bedziesz musial sie nauczyc rysowac i malowac - bez tego nie ruszyc
AGA
Asystenci , Edyta i sowa sa chetni do nauki 3d studio maxa ale przeciez on sluzy bardziej do modelowania, Przyda Ci sie bardziej after efects, ale jak napisal kolega, rzeczywiscie na 1wszym roku robi sie animacje poklatowe, czesto zwiazanymi z nieprzespanymi nocami, dopiero pozniej jak sie tego nauczysz robisz filmy disneya - byc moze Path sie juz tego nie doczekal bo uciekl, ale tak jest. Musisz tylko sama narzucac Pforesorowi co Cie interesuje. Wiekszosc studentów narzeka a to dlatego ,ze nie wszyscy mowia co chca robic i na czyms sie skupic,. Bardzo czesto siedzialam i robilam swoje rzeczy , ktore odbiegaly od toki nauki innych studentów.
Jezeli chodzi o gry kompurerowe. Animacja Ci w tym nie pomoze. Teraz popularny jest matte painting - tutaj tylko praktyka z rysynkiem Ci pomoze. Dr. Vasina jest chetny na ogladanie konceprow postaci, gier ( tu tablet sie klania) ale z tego jakby nie bedziesz rozliczana na studiach, zazwyczaj w trakcie zajec mozna do niego podejsc i porozmawiac. Jezeli chodzi o nauke programow. Jest roczny kurs gdzie szybko sie przechodzi przez programy adoba ale za duzo sie nie nauczysz. Wsyztsko jest we wlasnym zakresie. Oni pomagaaja bardzo ale napewno nie bede z Toba siedziec. Fajnie jezeli masz laptopa- zawsze mozna z nim przyjsc i pokazac w czym jest problem, Napewno nie bedzie tak,ze ktos Cie z tym zostawi.

Tak wiec grafika w obu przypadkach to dobry pomysl aczkolwiek Pablo (rysunek)! :)

pieknyolek

Wysłany: Pon Cze 03, 2019 7:31 am   

Dzięki wielkie za ogrom przekazanych przydatnych informacji !

Odpowiedz do tematu