Uwaga, forum zostało zmodyfikowane. W razie problemów proszę o info na forum. Jeżeli nie możesz pisać na forum to poprosze o maila na adres grzesiek[tu małpa]asp.krakow.pl (w adresie zmień tu małpa na@)
forum ASP Strona Główna forum ASP
forum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Ptah
Wto Sie 14, 2007 3:52 pm
Egzamin - grafika
Autor Wiadomość
wu
Gość
Wysłany: Czw Lip 13, 2006 12:27 pm   Egzamin - grafika

Hej,

czy ktoś może się orientuje i jest w stanie mi powiedzieć, jaki jest zakres materiału, przykładowe pytanie, lub po prostu na co powinienem zwrócić uwagę. Orientować się szczególnie, jeżeli zdaje na studia wieczorowe na grafikę. Może ktoś, kto zdawał na dzienne, coś podpowie, o co pytali etc. Zawsze to jakiś +.

Z góry dzięki,

r. :arrow:

MadziaVelMadzik

Wysłany: Czw Lip 13, 2006 8:20 pm   help!! chce sie dostac na grafike - film animowany

helowing. jestem uczennica LO na profilu artystycznym. mam rozszerzony wiedze o kulturze. czy to mozna podciagnac pod historie sztuki?? wogole WOK teraz mozna dodatkowo tylko zdawac, to na mature musze zdawac cokolwiek aby zdac i potem dodatkowo ten wok?? z egzaminami wstepnymi praktycznymi jako tako se moze poradze, jak pochodze na jakies zajecia plastyczne i podszkole sie, ale co z ustnym?? jak u was wogole z egzaminami bylo?? i jak jest na tym profilu?? czy mam szanse po tym pracowac przy jakims filmie animowanym (w najlepszym wypadku u disneya)??
pls help bo mam metlik w glowie!! =(

wu
Gość
Wysłany: Czw Lip 13, 2006 8:49 pm   Re: help!! chce sie dostac na grafike - film animowany

Warto przejrzeć pozostałe wątki z forum, może Ci to troche rozjaśnić sytuacje. Nie musisz zdawać historii sztuki na maturze. Wystarczy, że ją zdasz. Możesz zdawać choćby geografie. W tym roku różnica była taka, że jeżeli zdawałaś historie sztuki rozszerzoną na maturze, to zwalniała Cię ona z 1/3 egzaminu teoretycznego.

pzdr.

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Pon Lip 17, 2006 9:02 pm   Re: help!! chce sie dostac na grafike - film animowany

Specjalizacja jaką jest film animowany nie wybiera się przecież na początku. Najpierw dostań się na grafikę a potem zastanawiaj nad specjalizacją (3 rok).
A co do formy "filmu animowanego" na grafice to znaaaaacznie odbiega ona od rysunku disneyowskiego. Zazwyczaj wogóle nie mozna nazwać go nawet "bajką".
Wiem bo sam się kiedyś zastanawiałem czym własciwie jest ten kierunek bo brzmiał bardzo zachęcająco. Teraz jednak wiem że to nie jest coś dla mnie i mało który "fan kreskówek" odnajdzie tam siebie.

Dodać jeszcze musze że jak słucham ludzi z roku mego to kierunek ten będzie (lub jest) bardzo oblegany... i żadna z osób zainteresowanych nie myśli w sposób nawet zbliżony do disneyowskiego.

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Pon Lip 17, 2006 9:09 pm   Re: rozmowa kwalifikacyjna/egzamin teoretyczny, grafika

Witaj.
Pytanie z tzw. "historii sztuki" na dziennych znacznie odbiegają od meritum tego pojęcia. Raczej mała szansa żeby któs na grafice zapytał cię o architekture małopolski w okresie romantyzmu. Bardziej spodziewaj się pytań które testują jak jesteś obeznany(a) w świecie.
W zasadzie jedyne co trzeba z sieie wykrzesać to umiejetność mówienia i brak rażącej ignorancji.

Musisz być na bierząco z wystawami... musisz znać tematy o których jest głośno... musisz znać podstawy historii i literatury. Dodatkowo musisz czymś zainteresować komisję jesli chodzi o Twoje własne zainteresowania. (pytania typu "jaką ksiązke pan / pani ostatnio czytała").

wu
Gość
Wysłany: Wto Lip 18, 2006 10:42 am   

Hej,

dzięki za odpowiedź. Co prawda już po czasie, ale może komuś innemu się przyda. :)

To może ja napisze o co mnie pytali i o co, jak słyszałem, pytali innych. Zasadniczo, większość pytań wywodzi się z Twoich prac. Wygląda to tak, jakby chcieli w miare możliwości Cię poznać, Twoje zainteresowania, inspiracje etc.

- jakie znasz techniki graficzne + np. powiedz jaki artysta zajmował się miedziorytem, jaki litografią
- jakiego znasz znanego rysownika/malarza/grafika?
- jakiego znam amerykańskiego malarza (miałem plakat zapraszający na wystawe Edwarda Hoppera, gdy odpowiedziałem, że jego to spytali o kogoś innego jeszcze)
- czy, jeżeli bym się dostał to kierowałbym się w stronę graf. warsztatowej czy projektowania?
- czym jest dla mnie grafika, czy np. sposobem na życie, czy być może czymś innym?
- czy znam jakieś czasopisma o grafice?
- co mogę powiedzieć o pop arcie?

I w zasadzie tyle... Z tego co słyszałem od innych, to jedni dostawali jedno pytanie, inni więcej.

pzdr.

MadziaVelMadzik

Wysłany: Śro Lip 26, 2006 8:16 am   Re: help!! chce sie dostac na grafike - film animowany

hmmm... nio to kiepskawo... wlasnie myslalam, ze beda tam uczyc jak rysowac animowane filmy czy cos a tu lipnie troche wyszlo... ale dzieki za info trzeba sie bedzie zastanowic co wybrac...

Wojek

Wysłany: Pon Kwi 16, 2007 7:30 pm   Wydział Grafiki a Fotografia

Mam takie pytanie... Jak wyglądają egzamin praktyczny na wydział Grafiki? Czy jeśli chciałbym później wybrać specjalność Fotografie i intermedia to czy na egzaminie praktycznym mogę wykonywać fotografie, czy tak jak jest napisane malować i rysować?
Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Pozdrawiam

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Pon Kwi 16, 2007 10:01 pm   

Fotografia i intermedia to specjalizacja czyli rozwinięcie jednej gałęzi przy założeniu że ze wszystkich pozostałych masz poziom taki żeby akademia mogła Ci dac dyplom ukończenia.

Innymi słowy...odpowiedź brzmi NIE.
Nie możesz fotografować modela ani marwej. (co za pomysł dziki :P )
Tak samo jak idąc na AWF nie możesz wykonywać tylko i wyłacznie przewrotu w przód.

Wierz mi lub nie ale umiejętność rysowania i malowania ( a w zasadzie patrzenia w sposób rysunkowy i malarski) fundamentalnie zmienia i rozwija percepcję fotograficzną. Bez tego ani rusz na ASP...

Jeśli faktycznie interesuje Cię TYLKo fotografia (i czujesz się w tym mocny) to zdawaj do Pragi... w Polsce zostają Ci tylko dosyć nieszczęśliwe szkoły nazywane dumnie "studium fotografii artystycznej" a zajmujące się przede wszystkim przetrzymywaniem ludzi którzy nie chcą iśc do woja.

MJB 

Wysłany: Pią Maj 11, 2007 9:59 pm   Egzamin wstępny

Hej, czy mógłby ktoś mi powiedzieć dokładniej na czym polegają zadania rysunkowe na grafice: z natury i z wyobraźni oraz zdania kierunkowe i kompozycja? O co w tym chodzi, czego dotyczą? Jak wyglądają? Ogólnie wszystko co o tym wiecie :)
Pozdrawiam :)

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Sob Maj 12, 2007 1:24 am   

Nooo.

Wreszcie coś z mojego wydziału.

Powiem Ci tak.
Na 100% będziesz miał rysunek aktu z natury na formacie B1.
Będzie na to 4 albo 5 godzin (nie pamiętam dokładnie).

Poza tym będziesz miał 3 etap egzaminów praktycznych tzn tzw. kompozycję.
Jest to element który nie da się przewidzieć.

Będzie tam sprawdzana Twoja umiejętność Twórczego myślenia.
Sfera w której ważny jest pomysł, pomył i jeszcze raz pomysł.
Sprawdzą tez umiejętność analitycznego i syntetyczego myślenia
:)

MJB 

Wysłany: Sob Maj 12, 2007 9:53 am   

No super dzięki za odp :D :D:D Teraz już przynajmniej wiem czego się spodziewać :D :P
A co do kompozycji, to np. może być coś takiego że coś będzie trzeba np. z brystolu wycinać czy tylko rysunek?
A na którym roku jesteś Rasputinie :D :D:D?? Podoba Ci się na grafice, co możesz powiedzieć o profesorach i całym nauczaniu. Jaką specjalizację chcesz później wybraćlub wybrałeś? :D Fajni są ludzie na roku? ciężko jest?

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Sob Maj 12, 2007 10:21 am   

co do kompozycji:
Może być tez wycinanie.
powiem Ci jak było u mnie.

Kompozycja dzieliła się na 3 zadania:
1.trzeba było narysować realistycznie z wyobraźni męski półbut lub damską szpilkę. (Ołówek + papier niewielkich rozmiarów...cos koło A3 ale w kwadracie)

2.Z czarnego papieru naklejanego na biały format (tej samej wielkości) wykleić tenże but sprowadzając go do jakieś stosownej syntezy formalnej.

3.Wybrać jeden z następujących tematów 3 zadania:
-but podróżnik
-but lotnik
-but automobilista
...po czym dowolną techniką na tym samym formacie jakoś zobrazować wybrany temat.

Z innych lat wiem że pojawiały się tematy w stylu "zmęczone krzesło", "scyzoryk mitoman" itd.

Ja kończe obecnie 2 rok. Sesja właśnie trwa i trochę roboty z tym jest ale generalnie studia oceniam baaaaaardzo pozytywnie. O profesorach mogę powiedzieć że mają swoje wady i zalety..jak wszyscy. Ale powiem Ci też że można się bardzo wiele mądrego nauczyć. I powiem też że nigdy nie wiadomo na początku czego kto Cię może nauczyć. Na ASP studiuje się temat samemu a profesor może dać Ci jedynie pretekst ku temu lub coś podpowiedzieć.
Bardzo często jest tak że uczysz się czegoś zupełnie innego niż wydawałoby się że jest tematem zadania.
A absolutnie już najwięcej można nauczyć się od innych studentów. Kazdy jest inny i kazdy ma inny pogląd. Gdy widzisz jak inni rozwiązali zadany problem otwierają Ci się nowe drogi.

Kazdy ma własną drogę a ASP pozwala ją po swojemu rozwijać... i to mi się bardzo podoba. Nie ma w tym jakiegoś zamordyzmu i zmuszania do bzdetów.
Wiele jest Zadań na które klnie się w trakcie robienia ale z perspektywy czasu zauważa się ile Cię nauczyły ...i nigdy się nie żałuje.

Przynajmniej ja tak mam.

Co do specjalizacji... zostaje w katedrze projektowej w pracowniach Reklamy i książki.

Każdy znajdzie coś dla siebie :)

MJB 

Wysłany: Sob Maj 12, 2007 10:56 am   

no to teraz już w ogóle sytuacja mi się rozjaśniła, czyli całkiem ciekawe tematy na egzaminie dają :) jest też miejsce dla wyobraźni.
No to super, że jesteś zadowolony i że cała szkoła i nauczanie jest takie :D :D:D Jestem zafascynowana :D teraz to już egzaminów nie mogę się doczekać :) Najważniejsze, że tak jak powiedziałeś, ta szkoła daje możliwość własnego rozwoju w swoim kierunku. Fajnie, że jesteś tak otwartą osobą służącą radą :) :):) Naprawdę miło spotykać takich ludzi na swojej drodze :)
Ogromne dzięki, mam nadzieję, że uda mi się znaleźć wśród grona studentów krakowskiego ASP w tym roku :) A jeśli nie w tym, to może w najbliższych latach, hehe :]
Kurcze, jeszcze calej teczki nie mam skompletowanej, mimo ze codziennie rysuje od rana do nocy, ale miejmy nadzieje ze jakos się uda na czas mieć wszystko, jeszcze ponad miesiąc został, więc będę dobrej myśli :) A ile Ty miałeś prac w teczce?
A i jeszcze jedno pytanko, przy pokazywaniu teczki można przedstawić szkicowniki, ale co jest w takim szkicowniku na kierunku takim jak grafika mile widziane? Powinnam rysować wszystko co mnie zainspiruje, ale co np? Ludzi, ulice, dzbanuszki, buty, zwierzeta, studia anatomiczne?

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Sob Maj 12, 2007 1:15 pm   

Miło jest móc służyć pomocą :)
jeszcze niedawno sam byłem na Twoim miejscu więc wiem że każda podpowiedź może być wielce pomocna.

cechą grafiki jest wszechstronność... i warto o tym pamiętac przy budowie teczki.
Dlatego pokaż w teczce ile RÓŻNYCH rzeczy umiesz.
Ja władowałem szkice od a5 do B1, studia, z natury z wyobraźni o możliwie różnej tematyce. Jak masz jakieś projekty czegoś albo dokumentacje jakiś działań plastycznych to też warto je dodac. No i zdjęcia są pomocne jeśli zajmujesz się fotografią.

Co do szkicowników- i tak i nie.
Tzn. jak wręczysz komisji w łapę szkicownik to przekartkują go kciukiem i zobaczą może kilka prac...i to wcale nie tych co pewnie byś chciała (prawo murphiego działa).
Dlatego na szkice jest inna metoda.

Powybieraj swoje ulubione szkice (jak są w szkicowniku to wytnij) i ponaklejaj wedle własnego uznania na plansze B1. Pozwoli Ci to zaplanować ogólny rozkład i nie bedzie syfu podczas prezentacji na podłodze.

Ostrzegam że na rozkładanie prac jest znacznie mniej czasu niż by się przydało.
Bedziesz mieć około 5 minut na wyłożenie wszystkiego. Jesli zaczniesz się w tym czasie cackać z małymi szkicami to komisja Ci wejdzie do sali a Ty będziesz w 1/3 rozkładania... dlatego raz jeszcze - BUDUJ PLANSZE.

Co do tematyki.... nie polecam kucyków pony, nie polecam mangi, nie polecam matki boskiej z dzieciątkiem....poza tym to spoko ^^

Poza tym tematycznie masz 2 cele:
1 -pokazać że umiesz rysować/malować - dlatego musisz wsadzić trochę "klasycznych" prac pokazujących twój warsztat.
2 -Zainteresowac komisje swoją osobą... dac jej powód by wybrali Ciebie spośród innych ludzi którzy spełnili punkt 1. Daltego jeśli masz fioła na jakimś punkcie to go pokaż. Myśle że komisja (znudzona po 250 innych kandydatach ogladanych tego dnia) bardziej zaciekawi się jak pokażesz sesje rysunków o cywilizacji termitów niż gdyu pokażesz kolejny (dla nich milionowy już tego dnia) rysunek dzbanuszka :)

Odpowiedz do tematu