Uwaga, forum zostało zmodyfikowane. W razie problemów proszę o info na forum. Jeżeli nie możesz pisać na forum to poprosze o maila na adres grzesiek[tu małpa]asp.krakow.pl (w adresie zmień tu małpa na@)
forum ASP Strona Główna forum ASP
forum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
szkicownik
Autor Wiadomość
izaaa

Wysłany: Śro Maj 02, 2012 10:54 pm   szkicownik

w opisie pierwszego etapu wyczytałam, że jest wymagany obszerny szkicownik, może to naiwne pytanie, ale co jak ktoś takowego nie posiada? Wszystkie moje prace powstawały "od razu" i nie posiadam jakiejś wyjątkowej ksiągi z takowymi bazgrołami, ewentualnie jakieś szkice na luźnych kartkach... Jeżeli w planach mam teraz zdawać na grafike, to jak mam sie do tego ustosunkować? kupić na prędce jakiś brulion i improwizować szkicownik??? nie ukrywam, że troche mnie to podłamało :neutral:

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Czw Maj 03, 2012 8:32 am   

Nikt nie powiedział że szkicownik musi być szyty / klejony.
Zestaw zebranych pojedynczych szkiców też tworzy szkicownik mimo iż nie ma formy książki.
Dobrze by było jednak żeby Twoje szkice miały jakiś sens...tzn. nie tylko jako ćwiczenie umiejętności rysunku ale jako notatka faktycznych przeżyć / spostrzeżeń / pomysłów... coś co jest dokumentacją Twojego myślenia artystycznego / odczuwania itd.
Ostatnio zmieniony przez Ptah Wto Maj 08, 2012 7:29 am, w całości zmieniany 1 raz  

MJB
Gość
Wysłany: Nie Maj 06, 2012 7:53 pm   

do tego co pisze Patah dodam, że nie forma jest najważniejsza, ważne abyś rejestrował to, co Cię otacza, porusza, interesuje. Masz po prostu mieć zawsze ze sobą jakąś kartkę, nawet małą. Zbiór szkiców możesz przykleić na planszę, aby łatwiej je było pokazywać podczas I etapu.

Nawet jeśli dasz komisji szkicownik w formie grubego notatnika/zeszytu i tak nie zobaczy wszystkich Twoich szkiców, przejrzy go i może ominąć te ciekawsze prace. Z drugiej jednak strony, szkicownik jest jak pamiętnik, zawsze w jednym miejscu masz zbiór rysunków, nie gubią Ci się, widać Twój tok myślenia.
Ale twórz szkicownik w taki sposób, który dla Ciebie jest najwygodniejszy, nie lubisz zeszytów, to rysuj na pojedynczych kartkach i miej na to teczkę A4.

Ja nigdy nie miałam szkicownika w formie zeszytu, po prostu nie lubię, gdy mnie ogranicza np. wybrzuszenie spowodowane szyciem, spiralą itp.. w moim przypadku sprawdzają się fruwające karteczki :)

XYZ
Gość
Wysłany: Czw Maj 10, 2012 12:26 pm   

Witam! Jestem zainteresowana wydziałem grafiki. Przeczytałam wszystkie informacje dla kandydatów na stronie internetowej uczelni, ale po mimo to mam kilka pytań. Bardzo prosiła bym o odpowiedź :) Z góry pięknie dziękuję!
1. Znalazłam informacje, że w teczce nie mogą znaleźć się akty. Mam kilka prac które są pół aktami, czy mogę je dać do teczki czy raczej nie ryzykować?
2. W teczce ma być max 25 prac. Chce pokazać 25 prac, ale mam pewien dylemat. Mam kilka grafik w formacie 60x40cm czy mogę je dodać do teczki? Tak samo jeśli chodzi o fotografię, chcę przykleić zdjęcia na planszę tylko czy to będzie liczone jako 26 praca czy poprostu jako coś dodatkowego jak grafika?
3. Czytałam poprzednie posty o szkicowniku. Również mam szkice na luźnych kartkach. Tylko ja je wkładam w koszulki i do segregatora. Czy mogę je pokazać w segregatorze?

MJB
Gość
Wysłany: Czw Maj 10, 2012 1:53 pm   

XYZ napisał/a:
Witam! Jestem zainteresowana wydziałem grafiki. Przeczytałam wszystkie informacje dla kandydatów na stronie internetowej uczelni, ale po mimo to mam kilka pytań. Bardzo prosiła bym o odpowiedź :) Z góry pięknie dziękuję!
1. Znalazłam informacje, że w teczce nie mogą znaleźć się akty. Mam kilka prac które są pół aktami, czy mogę je dać do teczki czy raczej nie ryzykować?
2. W teczce ma być max 25 prac. Chce pokazać 25 prac, ale mam pewien dylemat. Mam kilka grafik w formacie 60x40cm czy mogę je dodać do teczki? Tak samo jeśli chodzi o fotografię, chcę przykleić zdjęcia na planszę tylko czy to będzie liczone jako 26 praca czy poprostu jako coś dodatkowego jak grafika?
3. Czytałam poprzednie posty o szkicowniku. Również mam szkice na luźnych kartkach. Tylko ja je wkładam w koszulki i do segregatora. Czy mogę je pokazać w segregatorze?

Nie byłoby wątpliwości gdybyś udała się na konsultacje, tam profesorowie i asystenci udzielają wszelkich informacji odnośnie egzaminu.
1. możesz włożyć półakty, ale dobrze aby oprócz nich w teczce znalazły się także rysunki innych postaci.
2. Grafiki mozesz wlozyc dodatkowo aby wzbogacic teczkę (ale nie przesadzaj z ilością 2-3 wystarczą), na prawdę profesorowie tego dnia oglądają tysiące podobnych prac, aby ocenić co umiesz wystarczy im rzut oka na jakies 15 prac. Jesli masz zdjecia, to jak najbardziej umiesc je na jednej planszy (bedzie liczone jako 1 praca). Z tymze nikt z komisji nie stoi i nie liczy ile jest prac, ma byc ok. 25, jak bedzie o 3 mniej nic sie nie stanie, to samo jesli bedzie o 3 wiecej. Ale uwazaj zeby nie dac im za duzo.
3. Oczywiscie szkice mozesz pokazac w tym, w czym je trzymasz, to Twoja osobista rzecz i Tobie ma byc wygodnie nad nią pracować. Jak juz pisalam oczywiscie mozna takze szkice przykleic na planszy, są wtedy bardziej wyeksponowane i widoczne, a w segregatorze, to po pierwsze moze z 2 profesorów zdąży go zobaczyc, po drugie mogą pominąć jakiś super szkic, z którego jesteś bardziej dumna.

:) Pozdrawiam i powodzenia.
Zachęcam do przyjscia na ostatnie konsultacje (beda jutro 11.05.2012), oraz na odwiedzenie wystawy koncoworocznej rozpoczynającej się na początku czerwca we wszystkich budynkach asp.

XYZ
Gość
Wysłany: Czw Maj 10, 2012 2:01 pm   

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety nie mam możliwości aby pojawić się na konsultacjach. Mam do Krakowa jakieś 500 km. Bardzo mi pomogłaś :)

MJB
Gość
Wysłany: Czw Maj 10, 2012 2:15 pm   

Ja tez jestem z daleka, pochodze z pomorza, 10-12 h jedzie sie do mnie, mimo to bylam na konsultacjach, są organizowane przez tak długi okres, że można zaplanować sobie czas i się pojawić. No ale trudno, Twój wybór ;)

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Sob Maj 12, 2012 3:50 pm   

Osobom które mnie pytają o ASP radzę nawet iść na kilka konsultacji... żeby usłyszeli porady i opinie z więcej niż jednego źródła. Nauczyciele to też przecież ludzie i każdy ma trochę inny (lub czasem całkiem inny) punkt widzenia.

Dodam jeszcze że ci, którzy nigdy nie byli na konsultacjach nie doceniają ich znaczenia. Moim zdaniem kandydat nie jest w stanie lepiej spędzić dnia niż poświęcając go na dojazd i konsultacje.

Dziwie się ludziom, którzy twierdzą że im zależy a nie zdobyli się na ten wysiłek.

Gość

Wysłany: Wto Maj 29, 2012 11:26 am   

Przepraszam, że zadam podobne pytanie do tego, które znajduje się powyżej, ale ciągle jest dla mnie niejasne, jak to jest z ilością prac na przeglądzie.

Na stronie jest informacja: "Przy większych formatach (70 x 50 cm) ograniczenie do 25 rysunków i do 10 obrazów."

MJB natomiast pisze: " Jesli masz zdjecia, to jak najbardziej umiesc je na jednej planszy (bedzie liczone jako 1 praca). Z tymze nikt z komisji nie stoi i nie liczy ile jest prac, ma byc ok. 25"

- tzn. że OPRÓCZ mniejszych form (plansze ze szkicami, fotografie, projekty) mam mieć 25 rysunków i 10 obrazów (czyli max 35 prac)?
Czy np. plansza 100x70 ze szkicami jest traktowana jako praca wielkoformatowa i zalicza się do tego maximum 25?

Pytanie nr 2 - czy ilość prac ma wpływ na punktację przeglądu? Jeśli np. zamiast 25 wielkoformatowych rysunków mam ich 15, to Komisja odejmuje za to punkty?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Wto Maj 29, 2012 11:40 am   

Przyjmuje się nieformalnie że plansza B1 traktowana jest jako duża praca wliczająca się do tego limitu 25 prac. Jednak, tak jak pisaliśmy to już wielokrotnie, nikt nie liczy tych prac.
Te dodatkowe prace ponad limit to tylko dowolnie rozumiany szkicownik który NIE WYKŁADA SIĘ tylko wręcza w postaci książki, pliku kartek, kołonotatnika, klaseru czy co tylko innego wymyślicie.

Zrozumcie... 25 prac/plansz leży i są duże... reszta prac jest mała i nie leży tylko trzymacie w łapce. Finito.

To co się liczy na teczce to pewne "bogactwo" bijące z prezentowanego zestawu - jeśli uda Ci się uzyskać ten efekt za pomocą 15 prac, jestem pewien że nikt Ci żadnych punktów nie odejmie.
Przyjmijcie jednak że grupa profesjonalistów uznała że dobra ilośc to ok. 25 i jeśli chcecie dać inną ilośc to musicie mieć dobry powód (i wiedzieć jaki).

Generalnie nie ma żadnego klucza punktacji - jedynie wymagania i opinia komisji o możliwościach kandydata wyrażana w przyjętej skali... to nie matura... nie odejmuje się punkcika za błąd ortograficzny. Nie myślcie o tym jak o sprawdzianie z Chemii.

Ogólnie, przestańcie do cholery liczyć te punkty i zróbcie jakieś zaje...... prace lepiej !

Gość

Wysłany: Wto Maj 29, 2012 2:24 pm   

Ok, to czy ostatecznie jest jakaś oficjalna wersja dot. sposobu prezentacji szkiców? bo kilka postów wyżej czytam co następuje:

"Jak juz pisalam oczywiscie mozna takze szkice przykleic na planszy, są wtedy bardziej wyeksponowane i widoczne" (MJB)

Dać do ręki/zrobić planszę/nie ma to znaczenia?

MJB
Gość
Wysłany: Wto Maj 29, 2012 6:18 pm   

Anonymous napisał/a:
Ok, to czy ostatecznie jest jakaś oficjalna wersja dot. sposobu prezentacji szkiców? bo kilka postów wyżej czytam co następuje:

"Jak juz pisalam oczywiscie mozna takze szkice przykleic na planszy, są wtedy bardziej wyeksponowane i widoczne" (MJB)

Dać do ręki/zrobić planszę/nie ma to znaczenia?

Rób tak aby je dobrze sprzedać komisji. Nie każde szkice dobrze wyglądają na planszy i nie każde będą dobrze wyglądały w segregatorze.
Jak masz szkicownik, czy zbiór szkiców, to możesz je tak dać, bez żadnej ingerencji, ale zadaj sobie pytanie czy tak będzie lepiej dla nich (szkiców).
Ja osobiście moje szkice przyklejałam na plansze 50 x 70 cm (szkice a5, a4 i mniejsze). Niestety takie maleństwa (połowa a5) w moim przypadku by wypadały z segregatora, a sama nie prowadzę szkicownika w formie zeszytu. Jedna plansza była liczona jako jedna praca.

W moim wypadku opłaciła się taka ekspozycja szkiców i komisja była nimi bardzo zainteresowana (były czytelnie i schludnie przyklejone).

Ale każda forma szkicownika jest pozytywnie odbierana, tu chodzi jedynie o ekspozycje, sam zadecyduj jaka forma najbardziej Ci odpowiada. Jedna i druga jest prawidłowa.

Mefik
Gość
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 12:23 pm   

Witam.
Może ktoś na oko powiedzieć ile ma być obrazów olejnych, ile rysunków, ile szkiców ile fotografii? . Jest jakaś technika , która ma przeważać lub jakaś scena oprócz aktu i martwej ?

Mefik
Gość
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 12:26 pm   

I prace mniej więcej jakiego powinny być rozmiaru? większe niż 50x50? Bo tak sobie myślę, że takie podobrazia są dość duże i zawsze sobie to wyobrażam, że ludzie idą tam z 4 siatami wypełnionymi po brzegi. Oświeć mnie ktoś :)

x
Gość
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 1:37 pm   

ludzie zaśmiecacie forum pytaniami, które padały już setki razy lub o rzeczy, które dokładnie są opisane w wymaganiach. Czytanie ze zrozumieniem to podstawa egzaminu w podstawówce a jeśli macie wątpliwości należało zgłosić się na konsultacje.

Przed wpisem na forum najpierw je przeglądnijcie.

Odpowiedz do tematu