Uwaga, forum zostało zmodyfikowane. W razie problemów proszę o info na forum. Jeżeli nie możesz pisać na forum to poprosze o maila na adres grzesiek[tu małpa]asp.krakow.pl (w adresie zmień tu małpa na@)
forum ASP Strona Główna forum ASP
forum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Galeria Krzysztofory przejęta przez Muzeum Historyczne?
Autor Wiadomość
steppenwo1f
beat generation

Posty: 44
Wysłany: Nie Wrz 05, 2010 2:19 pm   Galeria Krzysztofory przejęta przez Muzeum Historyczne?

Według jeszcze nie potwierdzonych informacji słynna Galeria Krzysztofory została przejęta przez Muzeum Historyczne. Jeśli to prawda , to może oznaczać koniec tego miejsca w takim wymiarze w jakim funkcjonowało. Już od jakiegoś czasu działy się z tym miejscem złe rzeczy. Jednak przejęcie galerii wszystko zamyka.
Dający ...dobry pogląd na historię Krzysztoforów daje poniższy artykuł pochodzący z http://www.dekadaliteracka.pl/?id=4273
ostatni akapit o powoli postępującej degradacji.

GALERIA KRZYSZTOFORY – Galeria Grupy Krakowskiej, założona przed półwieczem, mogłaby być wizytówką naszego miasta, dumnego ze swojej tradycji i swojej nowoczesności. Tak jednak nie jest. Na naszych oczach umiera nie tylko piękna legenda, ale i miejsce o ogromnym potencjale.

Grupa Krakowska zawdzięcza to wyjątkowe lokum Stanisławowi Balewiczowi, który znalazł je de facto dla Kantora i jego teatru. Pierwsze spektakle Cricot 2 odbywały się, jak wiadomo, w legendarnym Domu Plastyków na łobzowskiej, ale grupa twórców skupiona wokół Kantora, wykorzystując możliwości, jakie dawała odwilż, szybko znalazła nową formułę działalności i nowe miejsce. W maju 1957 r. zostało zatem zarejestrowane Stowarzyszenie Artystyczne Grupa Krakowska, które krótko potem zajęło krzysztoforskie piwnice i trwa tam do dziś. II Grupa Krakowska czuje się kontynuatorką tej wcześniejszej, przedwojennej, założonej przez lewicowych studentów relegowanych z krakowskiej ASP. Ale w nowej sytuacji niewiele pozostało z dawnej awangardowości i lewicowości. Związek miał przede wszystkim charakter personalny – uwiarygodniali go Maria Jarema, Jonasz Stern i Adam Marczyński. Ponieważ dzisiaj wrzuca się wszystko do jednego worka (patrz kuriozalne hasło „Galeria Krzysztofory” w Wikipedii), warto podkreślić, że I Grupa Krakowska z Krzysztoforami nic wspólnego nie miała. Gdy nieustraszony Balewicz zajął je dla grupy Kantora, był tu skład węgla. Co gorsza, beczkowe sklepienie, które pamiętało czasy lokacji, przeciekało, gdyż nad nim znajdowała się centrala rybna. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, dziś główny użytkownik Pałacu pod Krzysztoforami wprowadziło się kilka lat później. O tym też warto pamiętać.

Balewicz, jeden z najpierwszych „podziemnych ludzi Krakowa”, przeprowadził remont i adaptację krzysztoforskich piwnic w ciągu zaledwie roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 21 czerwca 1958 r. Krzysztofory z galerią i kawiarnią Grupy Krakowskiej stały się na długie lata jednym z najbardziej atrakcyjnych i prestiżowych miejsc na mapie artystycznego Krakowa. Kantor, przywiązany do tradycji europejskich kawiarni artystycznych porównywał je do paryskich „sławnych melin”: od La Coupole po Deux Magots. Życie kawiarniane, podtrzymywane przez starą gwardię i ciągle nowe roczniki młodzieży, przenikało się z działaniami twórczymi wysokiej próby. Podczas rządów Stanisława Balewicza, który dbał w sposób niezrównany o to miejsce aż do przejścia na emeryturę w r. 1988, odbyło się tu wiele wystaw zbiorowych, indywidualnych, happeningów, koncertów, spotkań, dyskusji, sympozjów itd. Tu miały miejsce wszystkie prapremiery Cricot 2, począwszy od W małym dworku (1961) po „Umarłą klasę” (1975). To, co działo się w tej „niszy ekologicznej”, promieniowało na Kraków i Polskę, a nawet znacznie szerzej w związku ze światowymi sukcesami teatru Kantora.

Wyraźna cezura nastąpiła na przełomie lat 80. i 90. Grupa Krakowska – od wielu już lat nie przyjmująca nowych członków – postarzała się i zaczęła się kurczyć. Wraz ze śmiercią Brzozowskiego, Sterna, Kantora, Rudowicz, Mikulskiego, Pinińskiej-Bereś nastąpiła zmiana tonacji. Rozpoczął się odmarsz do wieczności, do „Café Europe” położonej – jak pisał Kantor – „gdzieś na rozstajnych drogach czasu”. Grupa Krakowska nie miała też niestety pomysłu na to, jak zrobić kapitał z własnej tradycji, aby sprostać nowym realiom czasów ustrojowej transformacji. Następca Balewicza, Józef Chrobak, zadowolił się strategią klęski i „indiańskiego samobójstwa”. Wprawdzie Grupa Krakowska nadal istnieje i jej członkowie – każdy z osobna – są twórczo aktywni, to jako zbiorowość weszła w etap archiwizacji i muzealizacji. Nie byłoby w tym w końcu nic niepokojącego, bo złożona z klasyków polskiej nowoczesności musi się „zmuzealizować”. Gorsze jest to, że umierają Krzysztofory jako miejsce pierwszorzędnych wydarzeń artystycznych. I nie pomogło schronienie się Grupy pod instytucjonalne skrzydła Cricoteki. Gdy patrzy się na to z zewnątrz, odnosi się wrażenie, jakby galeria nie była już Grupie potrzebna. Z rzadka się tam coś dzieje, jakby genius loci stamtąd się wyprowadził. Szyld Krzysztoforów, przejęty przez nowego użytkownika, służy dziś clubbingowi krakowskiemu – głośna muzyka i strumienie piwa. Niedawna tradycja wykorzystywana jest li tylko jako chwyt reklamowy. Tak być nie powinno i tak być nie musi. Jerzy Bereś – od wielu lat prezes Grupy Krakowskiej – boi się, aby nie zrobiono z galerii magazynu. Paradoksalne myślenie. Skoro artyści Grupy Krakowskiej stracili do reszty swoją grupową witalność, może należałoby im pomóc? Krzysztofory nie zasługują na klęskę. „Noblesse oblige”.
_________________
I saw the best minds of my generation destroyed by madness, starving hysterical naked, ...
 
 
nawaz 

Posty: 2
Wysłany: Wto Gru 23, 2014 11:20 am   

This is very nice post thanks..!! :neutral:
_________________
Decrease your exam stress by using our latest 1z0-062 exam questions - pass4-sure.net and best quality testking and wikipedia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0.045 sekundy. Zapytań do SQL: 11