Uwaga, forum zostało zmodyfikowane. W razie problemów proszę o info na forum. Jeżeli nie możesz pisać na forum to poprosze o maila na adres grzesiek[tu małpa]asp.krakow.pl (w adresie zmień tu małpa na@)
forum ASP Strona Główna forum ASP
forum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Festiwal Etnodizajnu
Autor Wiadomość
phix

Posty: 4
  Wysłany: Śro Mar 24, 2010 11:15 am   Festiwal Etnodizajnu

Komu i do czego służą, oraz w jakim stopniu stanowią zwierciadło naszej kultury? Czy popularne nie tylko w polskim, ale i europejskim wzornictwie nawiązania do dziedzictwa kulturowego są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku? Estetyzacją życia codziennego? Próbą samookreślania się w dobie powszechnego uwalniania się znaczeń od kontekstu? Jeszcze czymś innym?

PROGRAM FESTIWALU ETNODIZAJNU 2010

WYSTAWY

PARK DOŚWIADCZEŃ KULTUROWYCH
6-23 maja 2010
Bulwary Wiślane w Krakowie (Bulwar Poleski)

Kurator: Olaf Cirut

A gdyby tak zanurzyć się w stadzie miękkich owiec, które wczesną jesienią baca spędza z gór? Lub wyhodować kwiat – ten sam, który przed stu laty namalowano na wiannej skrzyni? Albo też pognać hen na grzbiecie drewnianego konika?
W trakcie kilkumiesięcznej pracy projektantów oraz rzemieślników rzeczy nieprawdopodobne staną się możliwe. Wykonane przez nich wspólnie interaktywne „mega-zabawki” dla dzieci i dorosłych pozwolą na inspirującą zabawę dizajnem i etnografią. Poprzez zabawę nauczą rozumieć tradycję oraz świat współczesny. To przecież od zabawek zaczyna się proces poznawania i uwrażliwiania na formę rzeczy, materiał, z którego powstają oraz kolor, dzięki któremu je zapamiętujemy. Wszystkie realizacje to wynik przetworzenia motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych charakterystycznych dla Małopolski. To również wyraz szacunku dla dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie. Za bezpośrednią inspirację posłużyły projektantom obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Artystycznie przetworzone i przeniesione na grunt współczesności mają pokazać, jak inna może być przestrzeń miejska, gdyby w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią.

Po wystawie w Krakowie, instalacje zostaną zaprezentowane także w Tarnowie i Nowym Sączu.

WOLNICA, WOLNOŚĆ, WYOBRAŹNIA
6-18 maja 2010, godz. 11.00-20.00
Pl. Wolnica w Krakowie

Kuratorka: Anna Zabdyrska

Gdy w 2009 roku krakowskie Muzeum Etnograficzne zorganizowało pierwszą edycję Festiwalu Etnodizajnu, dyskusja na temat tego, czym jest współczesne wzornictwo przemysłowe inspirowane sztuką i rękodziełem ludowym, szeroko rozlała się po mediach, środowiskach twórczych i naukowych. Mimo to pytanie – jak dziś można określić pole spotkania przedmiotów wytworzonych w kulturach tradycyjnych z inwencją współczesnego dizajnera? – nadal pozostaje otwarte.
Dlatego też do udziału w wystawie WOLNICA, WOLNOŚĆ, WYOBRAŹNIA zaproszeni zostali polscy projektanci, przed którymi postawiliśmy odpowiedzialne zadanie – wsłuchać się w to, co poprzez przedmiot mówi dawny rzemieślnik, zdobyć się na obserwację i uruchomić wyobraźnię. Czas i uwaga, jakie projektanci poświęcili dawnym rzeczom z obszaru Małopolski zgromadzonym w krakowskim Muzeum Etnograficznym – zdobnictwu i formie ludowych mebli, budowie narzędzi gospodarstwa domowego, urodzie drobnych przedmiotów użytkowych i strojów, ich funkcji i znaczeniu – pozwoliły poruszyć istotne cechy etnodizajnu. Wystawa pokazuje, jak w rzeczach współczesnych odciśnięty może być ślad myślenia dawnego wytwórcy – forma uwzględniająca mechanikę ludzkiego ciała, dopasowanie materiału do funkcji, a nade wszystko respekt dla wartości płynących z natury, ekonomii i estetyki.
Powstałe specjalnie na wystawę projekty mebli, ubrań oraz miejskich rozwiązań przestrzennych stworzyły alternatywny świat rzeczy i przestrzeni codziennych wywiedzionych z etnografii. Nie stanowią one jednak ukłonu w stronę przeszłości, ale są jedną z form, przez którą silnie wyraża się teraźniejszość.

Projektanci zaproszeni do udziału w wystawie:
Anna Komorowska (pracownia k.) www.pracowniak.pl
Bartosz Mucha (Poor Design) www.poor.pl
Dominik Lisik
Jan Kallwejt www.kallwejt.com
Karolina Pięch
Katarzyna Herman-Janiec www.proteindesign.pl
Marta Rowińska i Lech Rowiński (Beton) www.beton-on.com
Sebastian Łowkis, Alex Schwarz, Szymon Sławiec (Lasek Concept) www.lasekconcept.com

TARGI ETNODIZAJNU - UWAGA KONKURS!!!
ul. Centralna 41a, siedziba Targów w Krakowie
14-16 maja 2010, 11.00-18.00

Targi etnodizajnu to nowa formuła targów mająca charakter remanentu wzorniczego rynku w zakresie produktów inspirowanych tradycją, naturą i kulturą.

Celem targów jest podsumowanie dotychczasowych i rozpoznanie nowych trendów, jakie w polskim dizajnie wyznacza zainteresowanie projektantów tematyką etno – tradycyjnym zdobnictwem, technikami rękodzielniczymi, naturalnymi materiałami, ale i mniej dosłownymi odniesieniami do treści lokalnych, które przekładają się na wykorzystanie nowych technologii czy innowacyjnych materiałów.

Naszym zamiarem jest prezentacja przedmiotów sztuki użytkowej wchodzących w zakres wyposażenia domu, wyposażenia środowiska pracy oraz przedmiotów użytku osobistego (odzieży, akcesoriów itp.), które zostały wykonane z respektem dla tradycji, natury i kultury.

Przygotowaliśmy miejsca dla pięćdziesięciu wystawców. Autorów zainteresowanych zaprezentowaniem swoich prac prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Targami w Krakowie – liderem w branży targowej, organizatorem m.in. krakowskich Targów Książki.

Regulamin konkursu na stronie:
http://www.etnodizajn.pl/targi-etnodizajnu.html

WARSZTATY
Pl. Wolnica w Krakowie
8-9 maja 2010

Podczas Festiwalu Etnodizajnu odbędą się warsztaty i spotkania z projektantami zaproszonymi przez Annę Zabdyrską do udziału w wystawie WOLNOŚĆ, WOLNICA, WYOBRAŹNIA. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję porozmawiać z projektantami o obszarach ich inspiracji. Zastanowią się wspólnie nad możliwością funkcjonowania na co dzień w alternatywnym świecie rzeczy etnodizajnerskich. Będą mieli także okazję do samodzielnego wykonania projektów pod okiem profesjonalistów.

etnodizajn festiwal 72dpi.jpg
Plik ściągnięto 3611 raz(y) 133.2 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0.029 sekundy. Zapytań do SQL: 12