Uwaga, forum zostało zmodyfikowane. W razie problemów proszę o info na forum. Jeżeli nie możesz pisać na forum to poprosze o maila na adres grzesiek[tu małpa]asp.krakow.pl (w adresie zmień tu małpa na@)
forum ASP Strona Główna forum ASP
forum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Grafika Projektowa
Autor Wiadomość
wiewior111

Wysłany: Wto Cze 09, 2009 7:33 pm   Grafika Projektowa

Witam. Mam pytanie, może i trochę głupie ale proszę o odp a nie odsyłanie na inne tematy i strony ;) Jak chce isc na Grafikę Projektową to tez muszę zdawac egzaminy z rysunku?? czy będą oceniany z czegos innego ? np z grafiki użytkowej itp. ?

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Wto Cze 09, 2009 8:09 pm   

nie ma czegoś takiego jak zdawanie na grafikę projektową.
Możesz wybrać katedrę projektową po trzecim roku.

Grafika to grafika.... nie ma osobnego wydziału dla projektantów. Co najwyżej jest specjalizacja pod koniec studiów.

Innymi słowa - tak, musisz rysować i malować.

collageanka
kolażanka kulażanka

Wysłany: Czw Cze 11, 2009 3:19 pm   

Zmienił się tryb studiów na dwustopniowe, w związku z czym pracownie wybiera się już po pierwszym roku. A do autora pytania --> poczytaj sobie na stronie uczelni o egzaminie, ewentualnie skieruj się w stronę Katowic, bo jeśli się nie mylę, to tam właśnie jest odgórny podział na dwie dyscypliny grafiki.

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Nie Cze 14, 2009 5:35 am   

po pierwszym roku?

to fatalnie!
Nie chciałbym wybierać pracowni po pierwszym roku.
Tzn. może wtedy to bym i chciał...ale teraz jak na to patrzę to po pierwszym roku nie miałbym możliwości kompetentnie wybrać. Beznadzieja - to oni skompresowali 5 lat do 3? A co się robi na pozostałych dwóch niby?

Zgroza :/

Gość

Wysłany: Nie Cze 14, 2009 7:59 am   

Wszystkie te reformy sa do d...skrócenie liceum,jakies gimnazjum teraz mają isc 6latki do szkoły,zmieniają wszystko bezmyslnie i na siłe :???: niby czemy nie możemy miec odmiennego systemu kształcenia skoro sie sprawdzał.
szkoda ze to teraz tylko 3 lata...

collageanka
kolażanka kulażanka

Wysłany: Wto Cze 16, 2009 6:05 am   

Filip --> uczelnia twierdzi, że narzucono jej podział, ktory wprowadzono w ogóle w całym kraju. Owszem, skompresowali wszystko w 3 latach, po których robi się dyplom licencjata a potem można kontynuuować studia w trybie 2-letnim mgr. Straszne, niewygodne, głupie, wszyscy narzekają, włącznie z profesorami. To chyba też wyklucza erazmusy (bo jedyny dogodny moment na wyjazd to 4 rok, a załatwienia przecież odbywają się wcześniej, kiedy jeszcze nie wiadomo, czy człowiek na 3 roku będzie studiował dalej). EH! :/

akuku
Gość
Wysłany: Śro Mar 17, 2010 9:58 pm   

Przeczytałam chyba już wszystko z "wydziału grafika" i chyba już mózg ugotował mi się na twardo. Od razu muszę pochwalić 'Rasputina' (nawet wiem, że to z piosenki xD) za cierpliwość.

Wypowiadam się tu, bo i tu też został ten temat poruszony. A no taka ze mnie przybłęda z plastyka i jedyne co mnie interesuje to wybór pomiędzy Grafika Kraków vs Projektowania Graficznego Katowice http://www.asp.katowice.p...u/3/04/01/index (wykaz tamtejszych przedmiotów). Oczywiście problem byłby jako tako z zamieszkaniem tam, jako że jestem mieszkanką Krakowa, ale myślę, że nic nie byłoby problemem, gdybym się tylko dostała. Wiem, wiem strasznam. Wszyscy mi mówią, że zamiast faktów czystych błądzę w okół tematu. Zatem: KRAKÓW oczywiście the best. Kocham swoje miasto i spodziewam się, że uczelnia też swój poziom pokazuje. Sęk w tym, że bardziej mnie interesuje to jak wygląda rozwój własny na tym kierunku (i po zmianach dokładnie, bo dopiero za rok startuje, ale kocham wiedzieć na czym stoję, zwłaszcza gdy chodzi o to, co kocham). Wielki szacunek wobec Grafiki Warsztatowej, ale kompletnie mnie to nie interesuje. W sumie w całej strukturze wydziału to jedyna katedra, która mnie gnębi. Czy jeżeli dostałabym się na 1 rok to musiałabym tam uczęszczać (o nieszczęście!)? Czy katedry już sama obieram po dostaniu się? Jak tam w ogóle na kierunku jest? Wiecie w ogóle coś na temat Katowic? Znacie kogoś? Szczerze powiedziawszy powtarzające się słowo w katowickich przedmiotach "podstawy" nie brzmi zachęcająco, zwłaszcza że to już są studia... ?? Jakieś opinie? Nawet subiektywne?

akuku
Gość
Wysłany: Śro Mar 17, 2010 10:04 pm   

Choć w sumie słowo "podstawy" dot. jeszcze przedmiotów, na które oko można przymknąć. Jednakże i tak mało się da wywnioskować. Nic tylko wyniuchać ludzi z tamtejszej uczelni... :/ ale gdzie?

Ptah 
Dawniej Rasputin

Wysłany: Czw Mar 18, 2010 7:48 am   

O katowicach wiem mało... ale słyszałem wiele pozytywnych oponii własnie o tamtejszym designie.
Faktem jest że Katwice mają mniejszy "ciężar" tradycji jeśli chodzi o sztukę jako taką i może się to odbijać na pewnej świerzości.. nie chce się jednak wypowiadać o tamtejszej uczelni bo nigdy tam nie studiowałem :)

Sam kończę włąśnie katedrę projektową w Krakowie i muszę przyznać że bez reweli. Tzn. niezależnie gdzie pójdziesz, i tak wszystko zalezy od Ciebie... dodatkowo w Krakowie na ASP jest kilku naprawdę fajnych designerów w służbie czynnej... oni mogą wiele nauczyć. Nie zmienia to jednak faktu że ogół uczelni NIE jest niestety nastawiony na projektowanie i nawet szczere chęci wykładowców nie mogą tego naprawić.
Dodatkowo, brakuje jakichkolwiek zajęć technicznych: obsługa programów, przygotowanie do druku itd. Nie ma tego wcale! Nauka programu polega na tym że pracownia zadaje zadanie które ma być wykonane w tym programie...a skąd się dowiesz jak to zrobić - Twoja sprawa.
W sumie wszytko zależy co chcesz robić... bo jeśli potrzebujesz zbudować jakoś swój "poziom mentalny" w kwestii projektowania to Kraków może wystarczyć... ale jeśli chodzi o przyuczenie do zawodu to nie bardzo. - tak przynajmniej z mojej obserwacji.

Odnośnie Twojego pytania o grafikę warsztatową. Idąc do krakowa nie jesteś w sta ie uniknąć warsztatów. tak czy siak musisz zrobić podstawy... tzn w 1 roku - przelot przez wszytkie pracownie warsztatowe, po 2 miesiące w każdej a w drugim, wybrać przynajmniej jedną z nich na cały rok.
Do tego nie ominą Cię lekcję rysunku i malarstwa które trwają obowiązkowo 2 (3?) lata.

Jeśli więc jesteś ukierunkowana stricte na projektowe, to będziesz miała trochę zbędnych rzeczy.

Nie obejdzie się jednak bez starczej, protekcjonalnej rady z mojej strony :P - Jeśli dopiero kończysz liceum to nie jesteś prawdopodobnie w wieku by móc kompetentnie ocenić co Cię będzie interesowało np. za 4 lata. Ja jak wybierałem się na grafikę to chciałem tylko rysować... przerażała mnie sfera projektowa. Teraz chwalę ASP że nie pozwoliło mi dokonać wtedy wyboru. Zmusiło do pewnych rzeczy...i co? Kończę katedrę projektową. Wydaje mi się że warto zostawić sobie bufor... bo często lubimy nie to co JEST tylko to co sobie wyobrażamy...a to wcale nie musi się pokrywać z prawdą :)

PS.
Jedną jeszce rzecz mogłabyś sprawdzić - Wydział form przemysłowych dzieli się najogólniej rzecz biorąc na 2D i 3D. Katedra 2D z form jest trochę podobna do grafiki projektowej na "Grafice"... a nie ma tam tego całego dłubania w płytkach miedzianych itd. Możliwe że to byłoby dla Ciebie fajniejsze w Krakowie. Musisz się dowiedzieć.

bozena

Wysłany: Czw Mar 18, 2010 7:07 pm   

Zapraszam na NIEODPŁATNE spotkania informacyjne na WFP. W każdą środę o 12.00 - myślę że dowiesz się trochę więcej.

W skrócie - na WFP jest jeden kierunek (WZORNICTWO) ale dwie specjalności: PROJEKTOWANIE PRODUKTU i PROJEKTOWANIE KOMUNIKACJI WIZUALNEJ. Po 3cim semestrze możesz wybrać główną pracownię projektową i wtedy studiować w szerszym zakresie "Projektowanie komunikacji wizualnej".

akuku
Gość
Wysłany: Czw Mar 18, 2010 9:58 pm   

Oj, do form to mi jeszcze dalej 0_o
Sęk w tym, że ja wiem czego chcę i chcę się dowiedzieć w jakiej uczelni jak to otrzymam... Dostałam piękny opis ^^ Dzięki.

akuku
Gość
Wysłany: Sob Mar 20, 2010 11:49 am   

Jeszcze jedno pytanko zatem... Nie chodzą może wśród was ogólnie, w którym mieście asp nastawione jest bardziej na projektowanie graficzne? (i może nieco lepiej postawione niż katowice?)

Gosia
Gość
Wysłany: Sob Paź 02, 2010 9:41 pm   

czyli na asp krk nie ma czegos takiego jak nauka w programach komputerowych i cos z reklamy, itp?? mnie interesuje grafika bardziej projektowa takze, dlatego juz od paru miesięcy mam wątpliwosci co do wyboru uczelni...wiadomo kraków fajnie, ale jak mam 3 lata robic cos co mi sie przyda w pracy,to troche bezsensu.

Af 

Wysłany: Nie Paź 03, 2010 4:55 pm   

Grafika projektowa, czy tez projektowanie graficzne jest z tego co wiem na wzornictwie.

Gość

Wysłany: Nie Paź 03, 2010 6:09 pm   

No ale wzronictwo sie troche rózni od grafiki projetowej.
Ale ta garfika jest jednym z zajeci na wzornictwie czy jak? Jest cos z stylu (tak jak na ASP w katowicach)? :

* Ilustracja i rysunek użytkowy
* Podstawy technik komputerowych
* Projektowanie pisma i znaku
* Nowe media
* Projektowanie książki i typografii
* Podstawy projektowania graficznego
* Grafika edytorska
* Liternictwo i typografia
* Podstawy informacji wizualnej
* Projektowanie informacji wizualnej
* Organizacja i narzędzia działań reklamowych
* Podstawy publikacji multimedialnych