Uwaga, forum zostało zmodyfikowane. W razie problemów proszę o info na forum. Jeżeli nie możesz pisać na forum to poprosze o maila na adres grzesiek[tu małpa]asp.krakow.pl (w adresie zmień tu małpa na@)
forum ASP Strona Główna forum ASP
forum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: bozena
Pon Lis 14, 2011 7:19 pm
scenografia
Autor Wiadomość
KarolinaKasprzy

Wysłany: Pon Lis 07, 2011 7:04 am   scenografia

witam, mam pytanie o egzamin na scenografie, jestem uczennica ostatniej klasy ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych w Częstochowie i bardzo chciałabym zdawać do Krakowa.
ale jestem przerażona tym ze jest tylko 5 miejsc. mam kilka pytań:
- co powinnam wrzucić do teczki( nie posiadam niestety żadnych makiet;()
- ile jest chętnych na jedno miejsce
- czego powinnam się spodziewać po rozmowie na egzaminie, o co z reguły pytają profesorowie
z góry dziękuje za odpowiedz
pozdrowienia

MJB
Gość
Wysłany: Pon Lis 07, 2011 8:06 am   

:)
1. Do teczki powinnaś dać prace różnorodne ukazujące Twoje umiejętności i zainteresowania. Ponieważ scenografia znajduje się na wydziale malarstwa w teczce powinno być sporo dobrego malarstwa (różne formaty od małych szkiców malarskich A4 po prace 100x 70cm). Musisz się wykazać umiejętnością przedstawiania tematów bazowych (martwa natura, postać, architektura). Co do rysunków możesz włożyć perspektywy, budynki, pokazać umiejętność budowania brył i znajomość perspektyw.
Oprócz tego z rysunku pokaż prace różnorodne w technikach (ołówek, węgiel, tusz, czarna i bała farba itp). Rysunki i szkice również na różnych formatach. Jeśli masz dużo rysunków małych A5, A4 możesz przykleić je na brystol 100x70 cm i zrobić planszę rysunkową.
Nie musisz robić makiet, bo dopiero na 1 roku uczysz się je robić. Ale ciekawie wyglądałyby być może jakieś próby kompozycji z papieru.
Do teczki możesz również włożyć wykonane przez Ciebie fotografie tego co Cie fascynuje, kolaże, o ile będą ciekawe. Jeśli lubisz szyć czy robić biżuterię, kapelusze, myślę, że również możesz włożyć fotografie tych prac.

2. kandydatów jest zwykle około 25-40, z czego do kolejnego etapu przechodzi zwykle około połowa.
- później masz stanadardowy egzamin z malarstwa (martwa natura), rysunku (akt) i kompozycji (fragment tekstu, dramatu, wiersza do którego musisz wykonać małą makietkę- do dyspozycji np. czarny i biały brystol, szkic koncepcyjny itp)

3. Do rozmowy kwalifikacyjnej powinnaś posiadać wiedzę z zakresu historii teatru i filmu oraz ogólną wiedzę o tym, co teraz się dzieje w sferze kultury i sztuki (ważne wystawy, książki itd).
Musisz też znać kilku scenografów polskich i umieć o nich opowiedzieć i o ich twórczości. Poza tym warto abyś oglądała dużo filmów, bo także o ostatnie dokonania kina pytają (także o animację). Powinnaś również chodzić do teatru i zwracać uwagę kto robił scenografię itd....
Historia teatru (teatr starożytny, średniowieczny itd). Polecam książkę Jacka Popiela "Historia dramatu. Antyk, Średniowiecze"- do kupienia na pwst krakowskim, kompendium 100 stron sprawdzonej wiedzy: http://www.pwst.krakow.pl/?strona=6&lp=10

Tak na prawdę wystarczy, że przeczytasz jakieś 1-2 ksiązki o teatrze i jedną na temat historii filmu.

POza tym również te książki:
Z. Raszewski, Krótka historia teatru polskiego, PIW, Warszawa 1977.
A. Nicoll, Dzieje teatru, PIW, Warszawa 1974.
D. Bablet, Rewolucje sceniczne XX wieku, PIW, Warszawa 1980.
Z. Strzelecki, Polska plastyka teatralna, PIW, Warszawa 1963.
Z. Strzelecki, Współczesna scenografia polska, Arkady, Warszawa 1983.
T. Lubelski, Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty, Videograf II, Katowice 2008.
M. Rzepińska, Siedem wieków malarstwa europejskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1991.
B. Osińska, Sztuka i czas, t. 1-2, WSiP, Warszawa 2005 (i późniejsze).
B. Schaeffer, Dzieje muzyki, WSiP, Warszawa 1983.

4. Polecam wybrać się na konsultacje, które będą od połowy lutego do połowy maja. Bierzesz ze sobą prace do teczki i profesor doradza co jeszcze warto dodać do teczki aby stała się ciekawsza. Zakładka Kandydaci->Konsultacje

http://www.asp.krakow.pl/...aci/konsultacje

W razie pytań służę pomocą :)

MJB
Gość
Wysłany: Pon Lis 07, 2011 8:06 am   

:)
1. Do teczki powinnaś dać prace różnorodne ukazujące Twoje umiejętności i zainteresowania. Ponieważ scenografia znajduje się na wydziale malarstwa w teczce powinno być sporo dobrego malarstwa (różne formaty od małych szkiców malarskich A4 po prace 100x 70cm). Musisz się wykazać umiejętnością przedstawiania tematów bazowych (martwa natura, postać, architektura). Co do rysunków możesz włożyć perspektywy, budynki, pokazać umiejętność budowania brył i znajomość perspektyw.
Oprócz tego z rysunku pokaż prace różnorodne w technikach (ołówek, węgiel, tusz, czarna i bała farba itp). Rysunki i szkice również na różnych formatach. Jeśli masz dużo rysunków małych A5, A4 możesz przykleić je na brystol 100x70 cm i zrobić planszę rysunkową.
Nie musisz robić makiet, bo dopiero na 1 roku uczysz się je robić. Ale ciekawie wyglądałyby być może jakieś próby kompozycji z papieru.
Do teczki możesz również włożyć wykonane przez Ciebie fotografie tego co Cie fascynuje, kolaże, o ile będą ciekawe. Jeśli lubisz szyć czy robić biżuterię, kapelusze, myślę, że również możesz włożyć fotografie tych prac.

2. kandydatów jest zwykle około 25-40, z czego do kolejnego etapu przechodzi zwykle około połowa.
- później masz stanadardowy egzamin z malarstwa (martwa natura), rysunku (akt) i kompozycji (fragment tekstu, dramatu, wiersza do którego musisz wykonać małą makietkę- do dyspozycji np. czarny i biały brystol, szkic koncepcyjny itp)

3. Do rozmowy kwalifikacyjnej powinnaś posiadać wiedzę z zakresu historii teatru i filmu oraz ogólną wiedzę o tym, co teraz się dzieje w sferze kultury i sztuki (ważne wystawy, książki itd).
Musisz też znać kilku scenografów polskich i umieć o nich opowiedzieć i o ich twórczości. Poza tym warto abyś oglądała dużo filmów, bo także o ostatnie dokonania kina pytają (także o animację). Powinnaś również chodzić do teatru i zwracać uwagę kto robił scenografię itd....
Historia teatru (teatr starożytny, średniowieczny itd). Polecam książkę Jacka Popiela "Historia dramatu. Antyk, Średniowiecze"- do kupienia na pwst krakowskim, kompendium 100 stron sprawdzonej wiedzy: http://www.pwst.krakow.pl/?strona=6&lp=10

Tak na prawdę wystarczy, że przeczytasz jakieś 1-2 ksiązki o teatrze i jedną na temat historii filmu.

POza tym również te książki:
Z. Raszewski, Krótka historia teatru polskiego, PIW, Warszawa 1977.
A. Nicoll, Dzieje teatru, PIW, Warszawa 1974.
D. Bablet, Rewolucje sceniczne XX wieku, PIW, Warszawa 1980.
Z. Strzelecki, Polska plastyka teatralna, PIW, Warszawa 1963.
Z. Strzelecki, Współczesna scenografia polska, Arkady, Warszawa 1983.
T. Lubelski, Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty, Videograf II, Katowice 2008.
M. Rzepińska, Siedem wieków malarstwa europejskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1991.
B. Osińska, Sztuka i czas, t. 1-2, WSiP, Warszawa 2005 (i późniejsze).
B. Schaeffer, Dzieje muzyki, WSiP, Warszawa 1983.

4. Polecam wybrać się na konsultacje, które będą od połowy lutego do połowy maja. Bierzesz ze sobą prace do teczki i profesor doradza co jeszcze warto dodać do teczki aby stała się ciekawsza. Zakładka Kandydaci->Konsultacje

http://www.asp.krakow.pl/...aci/konsultacje

W razie pytań służę pomocą :)

MJB
Gość
Wysłany: Pon Lis 07, 2011 8:37 am   

ogólnie proponuję poczytać forum, nie tylko scenografii ale również porady na malarstwo: http://www.asp.krakow.pl/...er=asc&start=15

DaGa
Gość
Wysłany: Pon Lis 07, 2011 11:55 am   

Witam!
W tym roku staram się na scenografię I stopnia, zaczynam robić rzeczy do teczki ale ciągle nie wiem czy one ą dobre, co jeszcze można by zmienić. Dlatego mam pytanie Czy ktoś kto już studiuje scenograife, i zna wyagania profesorów, mógłby mi doradzić prywatnie na emaile , ocenić moje prace i udzielić wskazówek czy idę dobrą drogą w swych pracach itp.
PROszę o kontakt bo jest to bardzo ważne dla mnie
jemiolad@o2.pl

MJB
Gość
Wysłany: Pon Lut 06, 2012 12:06 pm   

jeśli macie jakieś pytania odnośnie scenografii chętnie pomogę, jestem studentką scenografii, to mój mail: magdusiab1małpawp.pl

szpilka

Wysłany: Czw Sty 03, 2013 4:51 pm   

czy ktoś się orientuje jaki rysunek jest pożądany przez komisję? czy ma być on bardzo realistyczny?

viata

Wysłany: Wto Sty 15, 2013 4:00 pm   

Hej, cześć i czołem.
Chcę zdawać na scenografię, ale tak bardzo, bardzo serio. Rozwój talentu plastycznego przebiega swoją drogą. Schody zaczynają się, jeśli chodzi o wiedzę czysto na temat teatru, filmu itd. Chociaż jestem w plastyku, nie znam nikogo, kto wybiera się na ten kierunek, więc nie wiem, jaki poziom wiedzy o scenografii jest standardowym. Od lat czytam i czytam książki podane w liście lektur. Wiele pamiętam, ale ile można. Jaki zakres wiedzy jest wymagany? Czy na pytanie o zarys historii kina trzeba mówić np "....film dźwiękowy pojawił się w końcu lat 20 zeszłego wieku" czy raczej "...pierwszym udanym systemem optycznego zapisu ścieżki dźwiękowej na taśmie filmowej jest vitaphone, a pierwszym udźwiękowionym arcydziełem <<Dusze czarnych>> Vidora z 1929" ? Pamiętać daty i technologie, czy co?

No ale to dzielenie skóry na niedźwiedziu. Przed rozliczeniem z tego zakresu wiedzy są jeszcze dwa etapy.

Czy do teczki wkładać akt, czy nie? Właśnie aktu dotyczy większość miejskich legend o teczkach na asp - jedni mówią że tak, inni że Boże broń. Jak tkam, robię biżuterię, skrzypce i harfy to wrzucać tego zdjęcia?

O co chodzi z punktami
"- kompozycję przestrzenną na zadany temat
- zadania projektowe połączone z ustną prezentacją przed Komisją Rekrutacyjną" ?
Czytałam na forum przykłady zadań, ale jak i czym? Kompozycja rozumiem wykonana czyściutko i na temat, ale zadania projektowe? Jak ma wyglądać taki projekt? Że scena, że gdzie oświetlenie, jakie i wymiarowanie wszystkiego? A w ubrankach że żakardowa koronka przyszyta nylonową nicią? Czy wymagana jest fachowa nomenklatura? Czy robi się projekt całej sceny, łącznie z ewentualną rampą?

No i tradycyjne: ilu chętnych na jedno miejsce? Niby strasznie mała ilość w miejsc, ale np w Poznaniu na lutnictwie są 4 miejsca, a w praktyce czasami tylko jedna osoba na roku.

Z góry dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi :D

mastema

Wysłany: Nie Lut 03, 2013 6:35 pm   

jeżeli chodzi o teorię to jest bardzo istotna. losuje się 3 pytania dotyczące teatru ,filmu, trzecie literatura, muzyka lub hist sztuki. pytałaś o kino - pytają raczej o polskie. pytania są raczej ogólne typu "polska szkoła filmowa", "kieślowski", "polska animacja", teatr elżbietański. na pewno musisz przeczytać wszystkie książki bo dostaniesz jedno pytanie, z którejś z tych książek.
akt jest bardzo ważny - powinnaś mieć sporo dobrych studyjnych aktów
kompozycja - dostaniesz kilka haseł do których będziesz musiała zrobić makiety np. hałas, cisza, smutek , radość - coś tego typu dostaniesz dwa brystole biały i czarny (żeby każdy miał równe szanse) i będziesz mieć ok 2 godz żeby to zrobić
zadanie projektowe - dostaniesz fragment tekstu do którego będziesz musiała zaprojektować kostiumy i scenografię - na ogół projektuje się do sceny teatralnej - ok 2 godz na to a potem będziesz broniła oby dwa zadania - dlaczego taka makieta, dlaczego taki kostium, jak to działa
od 6 do 12 osób na jedno miejsce różnie

Kontrapost

Wysłany: Czw Maj 25, 2017 3:08 pm   Ilość prac

Nigdzie na stronie nie mogę znaleźć informacji na temat tego ile prac należy włożyć do teczki i jakich. Czy ktoś może mi powiedzieć?

Odpowiedz do tematu