Uczelniana Komisja Wyborcza zaprasza do zapoznania się z krótkimi biogramami kandydatów w wyborach na Rektora. Lista kandydatów w kolejności alfabetycznej
Dr hab. Bogdan Achimescu, prof. ASP
Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk
Dr hab. Iwona Demko, prof. ASP
Prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka
Prof. dr hab. Józef Murzyn
Dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP
Dr hab. Bogdan Achimescu, prof. ASP
Urodzony 1965 roku w Timișoarze. Studiował w Instytucie Sztuk Wizualnych w Cluj, następnie na ASP w Krakowie. Dyplom obronił w 1993 roku na Wydziale Grafiki, w pracowni prof. Stanisława Wejmana.
Włada biegle rumuńskim, angielskim i francuskim oraz niemieckim i włoskim na poziomie komunikatywnym.
Uprawia grafikę, rysunek i prelekcje performatywne. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach (MOMA NY, Muzeum Narodowym w Sao Paolo, Narodowej Galerii w Waszyngtonie, Gabinecie Rycin PAN, w wiedeńskiej Albertinie, itp.). W 2001 roku reprezentował Rumunię na Biennale w Wenecji, w ramach projektu Context.
Wykładał w USA, m. in. w University of Arizona (Sztuka jako praktyka społeczna, 2001–2002) i w University of Virginia (Sztuka cyfrowa oraz Rysunek, 2000, 2002–2004). Uczy rysunku na Wydziale Intermediów ASP. Prorektor do spraw nauki i współpracy międzynarodowej 2016-2020.
Żonaty, trójka dzieci. Pasjonat wędrówek górskich. Aktywista antysmogowy, wygrał proces o taksę klimatyczną z miastem Zakopane.
Koniecznie zobacz program wyborczy
Strona internetowa: www.achimescu.info
Odpowiedzi kandydata na pytania podczas debaty
Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk
Profesor sztuk plastycznych, współzałożyciel Platformy Badań Artystycznych, członek zespołu redakcyjnego Zeszytów Malarstwa, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Związku Literatów Polskich. Stypendysta Ministra Kultury oraz Pollock-Krasner Foundation w Nowym Jorku. Autor ponad pięćdziesięciu indywidualnych i uczestnik ponad dwustu zbiorowych wystaw w dwudziestu dziewięciu krajach. Prace w zbiorach m. in.: The Library of Congress, Waszyngton; British Library, Londyn; Biblioteka Jagiellońska, Kraków; Narodni Galerie, Praga; smtg Kraków; Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko; Muzeum Sztuki Książki, Łódź; Musashino Art University Museum & Library, Tokio; Oxygen–Biennial Foundation, Győr; Statna Galeria, Bańska Bystrzyca; Stanford University Libraries; The Polish Museum of America, Chicago; Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław; Kulczyk Foundation Collection, Poznań; Kolekcja Fundacji Signum, Poznań oraz w zbiorach prywatnych. Autor tekstów o sztuce.
Koniecznie zobacz program wyborczy kandydata
Dra hab. Iwona Demko, prof. ASP
Urodzona w 1974 r. w Sanoku. Obroniła dyplom w 2001 r. na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, gdzie pracuje od 2008 r. Prowadzi pracownię na WR, jest kierowniczką Katedry Rzeźby II, należy do komisji ds. stopni. Znana z zaangażowania na rzecz kobiet. Badaczka herstorii pierwszych studentek krakowskiej ASP, twórczyni haseł na Wikipedii. Autorka książki o Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej. Pracuje nad publikacją o 17 kolejnych „pierwszych” studentkach w ramach stypendium MKiDN. Inicjatorka i główna organizatorka Roku Kobiet z ASP. Kuratorka wystaw międzynarodowych, m.in. Krzątaczki, Gastronomki, Decydentki, Ciałaczki, Kobiecy rezerwuar. Od 2018 r. członkini Rady Programowej CRP Orońsko. Uczestniczka ponad 160 wystaw, m.in. w MN w Poznaniu, CSW w Gdańsku, Operze Narodowej, CRP w Orońsku, CSW w Toruniu, CK „Zamek” w Poznaniu, MOCAK w Krakowie. Jej kolor sztandarowy w życiu i sztuce to róż. Prywatnie matka 25-letniego Claudela.
Koniecznie zobacz program wyborczy kandydatki
Prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka
Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, którym zarządza od 2012 (prodziekan od 2008) realizując strategię sprzyjającą rozwojowi kadry, doktorantów i studentów. Inicjatorka projektów restrukturyzacyjnych finansowanych ze środków publicznych i multidyscyplinarnej współpracy uczelni z otoczeniem naukowym, biznesowym i społeczno-kulturalnym m.in. Miasta Krakowa, UJ, AGH, PK, MOS. Zajmuje się projektowaniem przestrzeni i malarstwem. Jest autorką ponad 100 projektów z zakresu architektury wnętrz, 21 prac badawczych, 44 wystaw (18 indywidualnych). Aktywnie wspiera promocję i rozwój społeczności akademickiej poprzez organizację Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz (od 2010) oraz licznych warsztatów i zagranicznych wyjazdów naukowo--dydaktycznych. Pełni funkcję red. naczelnego czasopisma „inAW Jo-urnal – Multidisciplinary Academic Magazine” poświęconego sztuce i nauce. Posiada doświadczenie jako członek komisji uczelnianych w obszarach istotnych dla zarządzania m.in. Inwestycji i Remontów, Zespołu Kontroli Zarządczej, ds. Wynagrodzeń, Zatrudnienia, Oceny i Rozwoju Kadry. Za liczne osiągnięcia odznaczona nagrodami MEN i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Koniecznie zobacz program wyborczy kandydatki
Odpowiedzi kandydatki na pytania podczas debaty
Prof. dr hab. Józef Murzyn
Urodzony w 1960 r. Studia na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie w latach 1982-1987. Od 1986 pracownik naukowo-dydaktyczny ASP. Stypendysta British Council. Dziekan Wydziału Rzeźby w latach 2008-2012, 2012-2016. Wydział pod jego kierunkiem uzyskał Certyfikat Jakości Kształcenia z oceną wyróżniającą. Inicjator dynamicznych przemian dydaktyki i badań naukowo-artystycznych Wydziału oraz współpracy z: Universität der Künste w Berlinie, Université Paris-Sorbonne, Kuwataiakademia w Helsinkach, Fachhochschule Trier, Politechniką Krakowską, AGH w Krakowie, ASP w Łodzi, ASP w Gdańsku, ASP we Wrocławiu, CRP w Orońsku, Instytutem Odlewnictwa w Krakowie, Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie, Dolina Nidy S.A, Emalia Olkusz S.A, etc. Wieloletni senator ASP, przewodniczący Senackiej komisji ds. struktury i programu studiów oraz Uczelnianej Rady Jakości Kształcenia Artystycznego. Prowadzi dyplomującą Pracownię Rzeźby. Artysta rzeźbiarz, autor kilkudziesięciu wystaw krajowych i zagranicznych.
Koniecznie zobacz program wyborczy kandydata
Więcej na Youtube
Dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP
Urodzony w 1969 roku w Jaśle. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1993/94 staż studyjny w Norymberdze. Dyplom z wyróżnieniem w 1994 roku. Stypendysta MKiS (1993) oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (1999). Pracownik naukowo-dydaktyczny macierzystego wydziału, prowadzi I Pracownię Rzeźby. Pełni funkcję prorektora ds. studenckich i dydaktyki. Zajmuje sięrzeźbą i rysunkiem. Autor trzynastu wystaw indywidualnych oraz kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach architektoniczno- rzeźbiarskich oraz realizacji w przestrzeni publicznej. W działalności organizacyjnej wspierał inicjatywy m.in. kół naukowych oraz aktywność wystawienniczo-promocyjną studentów i absolwentów. Kurator Galerii Promocyjnej ASP oraz Galerii Akademia w Bronowicach, koordynator ogólnopolskiego Badania Losów Zawodowych Absolwenta. Ekspert w konkursach środowiskowych, samorządowych i ministerialnych
Koniecznie zobacz program wyborczy kandydata
Odpowiedzi kandydata na pytania podczas debaty